BANU ANKA, THE OTHER: PILEVNELI PROJECT | DOLAPDERE

Banu Anka

Öteki

PİLEVNELİ Project | Dolapdere

3 Şubat - 26 Şubat 2022

 

PİLEVNELİ Project, İstanbul’da yaşamakta ve çalışmalarına devam etmekte olan İran kökenli Türk sanatçı Banu Anka’nın kişisel sergisine ev sahipliği yapmaktan mutluluk duyar. 3 Şubat 2022’de ziyarete açılacak “Öteki” başlıklı sergi, 26 Şubat 2022’ye kadar devam edecek.

 

Sanatçının kişisel deneyimleri, gözlemleri, sorgulamaları ve bakış açısının etkisiyle ortaya çıkardığı üretimleri, “ötekinin” arzunun nesnesi olması düşüncesine dayanıyor. Sergide yer alan üç yağlı boya resim, “Öteki-Ben”, “Ben-Öteki”, “BenBen” ikiliklerine yoğunlaşırken, nesnesel ilişkilerin ötesinde var olan yükseliş ve yok oluş duygusundan besleniyor. Kökenleri Mısır’ın antik tarihine dayanan portre, sanatçının bir başkasını resmederken kendine ve “öteki” olana bakış açışını, kendisi ve “öteki” arasındaki bağı, bağlantıyı, ilişkiyi ortaya koyuyor. Anka’nın kendi bakış açısıyla “ötekini” ve kendisini resmettiği portreler, özne ve subje arasında istemsiz oluşan güç ve zevk duygularına değiniyor. Sanatçının kendini özdeşleştirdiği ve etkilerini taşıdığı toplumsal olayların bir uzantısı olarak nitelendirilebilecek şiir ise, ses enstalasyonuyla resimlerin etkisini pekiştiriyor.

 

Fırat Arapoğlu’nun kaleme aldığı metniyle sergiye rehberlik eden katalog, Anka’nın hiperrealist resimlerinin arka yüzünü izleyiciye aktarmasına fayda sağlıyor. Arapoğlu metninde “ben-ben”, “öteki-ben”, “ben-öteki” ve “ölüm” olgularının anlamlarını ve birbirleriyle ilişkilerini sanatçının izinden yürüyerek sorguluyor.

 

“Öteki”, 3 Şubat - 26 Şubat 2022 tarihleri arasında, pazar ve pazartesi günleri hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.